ŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁCÍ PROGRAM

Název ŠVP – /školní vzdělávací program/ CESTUJEME A POZNÁVÁME SVĚT S VČELKOU MEDULINKOU

Vzdělávací program: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA VE ŠKOLCE JE VŽDYCKY PRIMA

Motivační název: ÚL JEPLNÝ VČELIČEK, ŠKOLKA JE PLNÁ SPOKOJENÝCH DĚTIČEK

„Včelka a její noví kamarádí" - září, říjen
„Už chladný podzim nastává, včelka se do úlu schovává“ - říjen, listopad
"Zima, zima tady je, včelka se v domečku zahřeje " - prosinec, leden, únor
„Jaro voní nejen včelkám“ - březen, duben, květen
„Cestujeme s včelkou" - červen, červenec

Charakteristika bloku – „Včelka a její noví kamarádi"

Přiměřeným a přitažlivým způsobem vytvořit pravidla vzájemných vztahů, chování a komunikace, která budou platit společně pro děti a zaměstnance, uvědomění si vlastní identity, svých kamarádů, seznámení s prostředím, ve kterém dítě žije. Období adaptace – získání relativní citové samostatnosti. Seznámení s putovní včeličkou.

Charakteristika bloku – „Už chladný podzim nastává, včelka se do úlu schovává“

Získávání poznatků o tom, co zdraví podporuje a co mu škodí, základy zdravého životního stylu. Osvojování zdravých životních návyků. Učíme děti vnímat, co všechno ve světě má souvislost se zdravím, co jej posiluje a co mu škodí. Uvědomovat si znaky podzimu, změny v přírodě, počasí.

Charakteristika bloku - „Zima, zima tady je, včelka se v domečku zahřeje "

Přiblížit dětem tradice a zvyky, plně užívat předvánoční atmosféru, obdarovat druhého, komunikovat o svých prožitcích z předvánočních příprav. Poznávání lidí, profesí a mezilidských vztahů. Dotváření základních pravidel soužití. Uvědomovat si hlavní znaky zimy, sledovat stopy ve sněhu, život včeliček a zvířat v zimě, Vesmír.

Charakteristika bloku – „Jaro voní nejen včelkám“

Upevnit a prožívat změny v přírodě, uvědomit si hlavní znaky jara, vzájemné vztahy mezi člověkem a přírodou, vyjádřit své prožitky slovně i výtvarně – probouzení jara, vynášení Morany, udržování jarních tradic. (Velikonoce, Den Země, koloběh vody, zvířata a jejich mláďata, včeličky). Uvědomit si, jakou roli a význam má rodina, slovo matka v našem životě, úcta k rodičům, vzájemná pomoc v rodině a komunikace.

Charakteristika bloku – „Cestujeme s včelkou"

Blok je zaměřen na seznamování dětí se světem lidí, kultury a osvojování si poznatků o prostředí, ve které žijí, jak se dorozumívají – řeč, jazyk a porovnávat se životem v naší vesnici. Jak se chovat, aby se nám na Zemi žilo dobře. Cestování s včelkou naší ČR. Prevence úrazů a bezpečnosti.

Koordinátor tvorby ŠVP – Silvie Ivánková

Platnost dokumentu od: 1.9.2020